Modré svetlo

Modré svetlo obrazoviek vám škodí. Ukážeme Vám ako sa chrániť!

Vďaka rozmachu technológií, počítačov a smartfónov trávi množstvo z nás aj dvanásť a viac hodín pred displejom.

Len niektorí si však uvedomujú účinky modrého svetla, ktoré vychádza zo zariadení, pred ktorými sedíme.

V dnešnom článku vám ukážeme, ako sa pred týmto typom svetla chrániť.

Čo je to modré svetlo?

Ide o jednu z častí denného svetla. Tá preniká až do sietnice nášho oka, ktorú poškodzuje. Aj napriek tomu je však pre nás toto žiarenie dôležité.

Modré svetlo nášmu oku pomáha rozoznať či je deň, alebo noc. Taktiež pomáha produkovať spánkový hormón melatonín, ktorý sa uvoľňuje tesne pred spánkom.

Práve tu však nastáva problém.  Kvôli výdobytkom modernej techniky, vyžarujúcej najviac svetla modrej vlnovej dĺžky v rozmedzí  400 až 490 nm, začína byť pre nás modré svetlo škodlivé.

Na tému modrého svetla prebehlo už niekoľko výskumov. Jeden z nich ukázal, že táto časť svetla narušuje v noci náš spánkový rytmus.

To potom vedie k nespavosti a prerušovanému spánku. Nedostatok melatonínu, však môže zájsť až ku bolestiam hlavy či srdcovým ochoreniam.

Ak ste teda napríklad už dlhšiu dobu pociťovali únavu, alebo sa vám nedalo spať. Je veľmi pravdepodobné, že za to môže práve modré svetlo.

Ako sa proti tomuto svetlu brániť?

V súčasnosti existuje niekoľko šikovných riešení, ako sa brániť proti škodlivému modrému svetlu.  My vám dnes predstavíme hneď štyri najúčinnejšie. Ich používaním sa vám určite v dohľadnej dobe bude lepšie zaspávať.

Okuliare blokujúce modré svetlo

Pravdepodobne najlepšie riešenie, ktoré si môžete zvoliť, ak sa chcete uchrániť pred modrým svetlom. Okuliare na počítač už dnes nie sú ničím výnimočným a pravidelne ich využívajú ľudia, ktorí sedia za počítačom v kancelárii niekoľko hodín denne.

Odporúčajú sa však aj tým, ktorí sú na digitálnych technológiách zavesení prakticky nonstop.

Najväčšou výhodou okuliarov na počítač je prirodzene ochrana pred modrým svetlom. Okuliare znižujú oslnenie a absorbujú žiarenie.

Preukázateľne taktiež pomáhajú pri syndróme suchého oka a revitalizácii oči. Bolo totiž dokázane, že ľudia, ktorí väčšinu dňa sedia za počítačom žmurkajú o polovicu menej.  Nedostatočné žmurkanie vám koniec koncov môže spôsobiť práve syndróm suchého oka.

Stránky, kde môžete kúpiť PC okuliare je mnoho. My vám odporúčame jednu z najlepších, kde nájdete skvelé okuliare, ktoré potrebujete.

Ochranné fólie na monitor počítača, alebo displej

Riešením pred účinkami modrého svetla môže byť nalepenie špeciálnej ochrannej fólie na váš monitor, alebo displej.

Fólia sa skladá z viacvrstvového PET filmu, ktorý zabraňuje prenikaniu modrého svetla. Väčšina z týchto fólií má v sebe zabudovanú aj takzvanú Anti Blue Light technológiu, ktorá podľa testov absorbuje takmer 80 percent žiarenia modrého svetla.

Vyrobená je z ultraodolného materiálu proti poškrabaniu a väčšinou sa predáva transparentná.

Na Slovensku však zatiaľ nie sú až tak populárne a preto vám odporúčame sa popozerať po zahraničných stránkach.

Aplikácia Flux

Hovorí sa, že dnes už máte aplikáciu na všetko.

Je tomu skutočne tak a platí to aj pri modrom svetle. Pred jeho škodlivými účinkami vás môže čiastočne ochrániť aplikácia Flux.

Táto aplikácia nastavuje jas vášho monitora podľa toho, v akých svetelných podmienkach sa nachádzate. Skvelé na nej je, že funguje aj offline.

Musíme vás však upozorniť, že Flux rozhodne neabsorbuje všetko modré svetlo, len ho eliminuje. Aj napriek tomu je skvelým doplnkom.

Veríme, že vám tento článok pomohol zodpovedať otázky ohľadom účinkom modrého svetla. Nie je to nič hrozné, len sa proti tomu treba čiastočne chrániť. A tou najlepšou ochranou pre vás jednoznačne budú okuliare na počítač.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Add to cart